Zasady pielęgnacji i użytkowania obuwia 

Trwałość obuwia i zachowanie jego walorów użytkowych i estetycznych w dużej mierze zależy od przestrzegania poniższych zasad pielęgnacji i użytkowania. Sposób konserwacji zależny jest od rodzaju materiału. 


Sposób pielęgnacji 

Skóry licowe (gładkie): Oczyścić lekko zwilżoną gąbką lub ściereczką unikając przemoczenia skóry. Nanosić środki natłuszczające i impregnujące. Pozostawić do wchłonięcia. nadmiar usunąć polerując. Zalecamy pasty barwiące z zawartością naturalnych wosków i fluoru lub bezbarwne aerozole woskowe. Nie jest wskazane długotrwałe stosowanie do codziennej pielęgnacji obuwia past samonabłyskowych. 

Skóry olejowane (pull-up): Oczyszczać j.w., konserwować woskami w aerozolu. 

Skóry zamszowe (welur, nubuk): Oczyszczać na sucho twarda szczotą lub gąbką. Ponieważ te skóry mają mniejszą odporność na przemoczenia i zabrudzenia wymagają starannej pielęgnacji środkami w aerozolu lub w płynie przeznaczonymi specjalnie do skór tego typu. 

Tworzywa sztuczne: Sposób oczyszczania i konserwacji zależy od rodzaju powierzchni. Tworzywa gładkie oczyszczać lekko zwilżoną gąbką lub tkaniną, konserwować specjalnymi mleczkami do tworzyw. Materiały o strukturze skór szorstkich oczyszczać na sucho lub lekko zwilżoną gąbką. Do konserwacji zalecamy specjalny aerozol impregnujący z zawartością fluoru. 

Materiały włókiennicze: Czyścic gąbką zwilżona w roztworze wodnym łagodnych środków piorących. Unikać przemoczenia wnętrza obuwia. Okresowo konserwować specjalnym aerozolem do wyrobów tekstylnych lub obuwia sportowego celem zabezpieczenia przed brudem i wilgocią. 

Skóry przecierane: Czyścić suchą gąbką lub delikatną suchą szmatką. Unikać przemoczenia obuwia. 


Zwracamy uwagę, że następujące czynniki mogą prowadzić do przedwczesnego zużycia lub zniszczenia obuwia, za co sprzedawca nie odpowiada

– pranie i czyszczenie obuwia w wodzie lub użycie detergentów 
– użytkowanie obuwia przemoczonego lub przepoconego
– suszenie w pobliży źródeł ciepła lub wystawianie na długotrwałe działanie promieni słonecznych
– intensywne użytkowanie na podłożach o dużym współczynniku tarcia (asfalt, beton)
– narażenie obuwia na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie substancji lub czynników, których producent nie mógł przewidzieć dla danego typu obuwia (ekstremalne temperatury, rozpuszczalniki, substancje ropopochodne, żrące lub plamiące).
– użytkowanie obuwia nieodpowiednio dobranego do kształtu i wielkości stopy. Może to prowadzić do deformacji, przetarcia lub rozerwania materiału.
– użytkowanie obuwia niezgodnie z przeznaczeniem, obuwie wizytowe, szczególnie z materiałów lakierowanych lub na podeszwach skórzanych, szybko traci swoje walory podczas intensywnego codziennego użytkowania na zewnętrz.
– zakładanie i zdejmowanie obuwia zasznurowanego lub zapiętego
– Nieprawidłowe użytkowanie ze względu na sezonowość obuwia (np. użytkowanie obuwia letniego zimą).